Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/kirsehirne/public_html/veritabani.php on line 0
“Mucurlu çiftçiler tarımsal faaliyetlerini çok bilinçli ve bilimsel yapıyorlar” - Kırşehir Net Haber
Logo künye (baş logo)

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

KIRŞEHİR Hava Durumu

KIRŞEHİR KIRŞEHİR

İstatistikler

  • Ziyaretçi Bugün45
  • Ziyaretçi Genel1.243.715
  • Bugün Gösterim46
  • Toplam Gösterim1.461.073
  • Online Sayısı8

İLÇE HBR

“Mucurlu çiftçiler tarımsal faaliyetlerini çok bilinçli ve bilimsel yapıyorlar”

İlçemizde en fazla buğday (ekmeklik, makarnalık), arpa, çavdar, yulaf, yem bitkileri, ayçiçeği, aspir, şekerpancarı ve ceviz yetiştirilmektedir.

12 Ağustos 2016 Saat: 12:23
“Mucurlu çiftçiler tarımsal faaliyetlerini çok bilinçli ve bilimsel yapıyorlar”
“Mucurlu çiftçiler tarımsal faaliyetlerini çok bilinçli ve bilimsel yapıyorlar”

- Sayın Müdürüm, OrtaAnadolunun tam ortasında bir inci gibi duran Mucur ilçemizin Tarım Müdürü olarak izninizle bir röportaj gerçekleştirmek istiyorum. . Ama önce zaat-ı âlînizi kısaca tanıyalım? Lütfen! Kimdir İbrahim Yücekaya?

   - 1972 yılı Kırıkkale doğumluyum. Erzurum Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü mezunuyum. 3,5 yıldır Mucur’da İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü olarak görev yapmaktayım.

- Memuriyetinizin son 3,5 yılı Mucur’da geçtiğine göre -az da olsa- Mucur’u tanıdığınızı düşünüyorum. “Mucur Deyip Geçmeyin” dersem; Mucur’un Tarım ve Hayvancılık alanındaki yeri ve önemi hakkında bize ne anlatırsınız?
  - İnanın Mucur’a atamam yapılınca ben de çok merak ettim. Haritaya baktığımda Mucur’u Doğu-Batı karayolu güzergâhı üzerinde küçük bir ilçe olarak görmüştüm. Oysa, işin içine sorumluluk alıp girdiğimde; tüm doğal özellik ve güzellikleri barındıran, şirin, yeşil ve Tarım ve Hayvancılık da oldukça ileri düzeyde bir yerde buldum kendimi. Mucur’a ve Mucurlu’lara hizmet etmekten mutluyum. Şunu peşinen söyleyim: Çiftçi ve üretici tarım ve hayvancılık alanındaki işini gayet bilinçli yapıyor. Bu da bizim işimizi kolaylaştırıyor, önümüzü açıyor...
- Sorumluluk alanınızı bizlere teknik bilgilerle tanımlarsanız...
  - Mucur’un 44 köyü ve 7 mahallesi var. Toplamda (köyler dahil) dekar olarak, 2016 yılı için ekilebilir arazi: (803.627 da) Çayır ve mera: (230.000 da) Tarım dışı arazi: (3000 da.)
- Belirttiğiniz bu alan içindeki yerlere toplamda kaç personelle hizmet veriyorsunuz?
  - • 1 İlçe Müdür Vekili (Ziraat Mühendisi) 
    • 6 Veteriner Hekim,
    • 12 Ziraat Mühendisi,
    • 1 Ziraat Teknikeri,
    • 3 Bilgisayar İşletmeni,
    • 2 Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni ve
    • 2 İşçi bulunmaktadır.
- Tarım alanlarının kullanım amaçlarına göre dağılımından bahsetmenizi detaylandırır mısınız dersem; rakamsal olarak bizlere neler aktaracaksınız?
   - İlçemizin toplam tarım alanının %55 ekilen alan, %11 nadas ve %29,06 çayır mera alanını oluşturmaktadır. Son yıllarda İlçemizde kapama bahçeler özellikle ceviz bahçeleri yaygınlaşmaktadır.
Sebzelikler:5,030da. Meyvelikler:3,165da. Bağlar: 3,530da.
Tarla alanı: Ekilen: 449,213da ve Nadasa bırakılan: 112,689da.

- ÇKS’ye kayıtlı çiftçi sayısı elbette işin bir başka boyutu, değil mi?

  - Evet. Aynen katılıyorum. Bu hizmetimizle de ilgili olarak size şunu aktarmak istiyorum:
2015 yılında Bakanlığımızın yayınlamış olduğu tebliğ kapsamında Mucur İlçesinde 3450 çiftçi Mazot ve Gübre desteklemesine başvuruda bulunmuştur.

- Sayın Müdürüm! Mucur ve köylerindeki bitkisel üretimden de söz etmenizi istiyorum.

  - İlçemizde en fazla buğday (ekmeklik, makarnalık), arpa, çavdar, yulaf, yem bitkileri, ayçiçeği, aspir, şekerpancarı ve ceviz yetiştirilmektedir. Yeri gelmişken şu hususu sizlerle paylaşmak istiyorum: Mucurlu çiftçilerimiz tarımsal faaliyetlerini dededen-babadan kalma usül ve yöntemlerle değil; çok bilinçli ve bilimsel yapıyorlar. Dahası: Alternatif ürünleri (deneme-yanılma bile olsa) ekiyorlar.

- Hayvancılık da Mucur’da aldı başını gidiyor… Özellikle son yıllarda neredeyse ilçenin, köylerin her yanı ahır ve ağıllardan geçilmiyor… Açalım mı bu hususu?

  - Katılıyorum görüşünüze… Özellikle Hayvancılık konusunda devletin desteği ve teşvikini değerlendiren çiftçi ve üreticiler kıyasıya ahır, ağıl ve mandıra yapma konusunda birbirlerini örnek alarak hayvancılık da bölgeye ve yöreye önder olmaktadırlar. Teknik bilgilerle bu sorunuzu da şöyle detaylandırmak istiyorum:
Büyükbaş hayvan toplamı: 19900. Küçükbaş hayvan toplamı: Koyun:13,000. Keçi:3,000. Tek tırnaklı hayvan sayısı: 130’dur. Yumurta tavuğu (Sanayi) 320,000 ve köy tavuğu: 100,000 olmak üzere toplamda 420,000dir. Arı kovanı: 973’dür.

-  Bu kadar hayvan topluluğun da mutlaka bir getirisi ve üretime katkısı vardır. Bu husustaki resmi verileri paylaşırsanız, ne diyeceksiniz?

   - Kırmızı et olarak 444,316 Kg. ürün bedelinin getirisi: 11,107,900 TL’dir. Süt: (Ton olarak) 1,900 Kg. Getirisi: 1,909,00 TL’dir. Bal (Ton olarak) 2 Ton Getirisi: 40,000 TL’dir. Yumurta: 84,000 000 adet. Getirisi: 50,400 000 TL’dir.

- Hayvancılık aşılama konusunda da bir hayli hizmet verildiği muhakkak. Ne diyecekiniz?

  - Bu hususta donanımlı veteriner ve hayvan sağlığı ekibimiz periyodik hizmet ve denetimlerini yapmaktadır. Aşılama hususunda da sizlere şöyle bir detay vermek istiyorum: Şap: 32,526 Koyun-Keçi vebası: 5,436 Koyun-Keçi (Çiçek): 1,430 Sığır Brucellosis: 487 Kuduz: 101 ve Enteroxemi: 4,059 adettir.

- Devlet desteğiyle ilgili olarak ayrıntıya girmeden detay vermenizde bir sakınca yoktur sanırım?

  - Hiçbir sakıncası yoktur. Zira devlet desteği temel destek olarak artık üretici ve çiftçilerimizin dayanağı gibi algılanmaktadır. Bu hususta şunları söylemek istiyorum: 2015 yılı için desteklemelere genel toplam olarak: 7.493.089 TL. ödeme yapılmıştır.

- Üstadım, Sayın Müdürüm, size zahmet verip, bir alay teknik verilerle zaat-ı âlînizi yordum. Çok teşekkür ediyorum.

  - Mucur’un tanıtımına çok emeğiniz geçiyor. Asıl ben size minnettarım ve teşekkür ediyorum hocam.

Bakan hastane enfeksiyonu a karşı uyarıda bulundu

Bakan hastane enfeksiyonu a karşı uyarıda bulundu

 

Kırşehir Net Haber Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Google Analytics ..................... Yandex Metrica Sayaç ........................... SanalBasın: sanalbasin.com üyesidir ................. ....................