Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/kirsehirne/public_html/veritabani.php on line 0
LYS’de Başarı Ortalaması Yüksek Olur - Kırşehir Net Haber
Logo künye (baş logo)

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

KIRŞEHİR Hava Durumu

KIRŞEHİR KIRŞEHİR

İstatistikler

  • Ziyaretçi Bugün564
  • Ziyaretçi Genel1.245.134
  • Bugün Gösterim580
  • Toplam Gösterim1.462.519
  • Online Sayısı9

Eğitim

LYS’de Başarı Ortalaması Yüksek Olur

Üniversiteye giriş sınavlarının ikinci basamağı olan Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) kapsamında LYS-4 Sosyal Bilimler ve LYS-1 Matematik Sınavı gerçekleştirildi.

21 Haziran 2016 Saat: 12:22
LYS’de Başarı Ortalaması Yüksek Olur
LYS’de Başarı Ortalaması Yüksek Olur

Üniversiteye giriş sınavlarının ikinci basamağı olan Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) kapsamında LYS-4 Sosyal Bilimler ve LYS-1 Matematik Sınavı gerçekleştirildi. 5 oturumda gerçekleştirilen LYS’lerde ilk iki oturum tamamlanmış oldu. Rehber Öğretmen Hülya Yavuz; Tarih, Coğrafya 2, Felsefe grubu Din Kültürü Ahlak Bilgisi bölümlerinden oluşan LYS 4’ü müfredata uygun ve basit olarak değerlendirirken dün gerçekleşen LYS 1 Matematik’te ise öğrencileri Geometri’nin zorladığını belirtti.


Milyonlarca adayın ve velinin heyecanla beklediği LYS’nin ilk 2 oturumu geride kaldı. LYS 4 oturumunda; adaylara tarih testindeki 44 soru için 65; coğrafya-2 testindeki 14 soru için 20; felsefe grubu ile din kültürü ve ahlak bilgisi testindeki 32 soru için 50 dakika süre verildi. LYS 4 testleri tamamen müfredata uygun ve konu dağılımı bakımından da önceki yıllarla uyumlu bir yapıdaydı. LYS 1 oturumunda ise adaylara; Matematik testindeki 50 soru için 75, Geometri testindeki 30 soru için ise 60 dakika süre verildi.

Adaylar için Geometri dışında rahat bir sınavdı
Açı Eğitim Kurumları Rehber Öğretmeni Hülya Yavuz LYS-4 ve LYS-1 oturumları hakkında; “Matematik testinde sorular kolay ama fazla işlem gerektiren sorulardı. Bu nedenle süre konusunda biraz sıkıntı yaşandı. Her yıl öğrencileri zorlayan integral ve türev sorularının sayıları az ve sorular önceki yıllara göre daha kolaydı. 2015’ten önce LYS testlerinde çözülmesi daha çok bilgiye dayalı sorular yer alıyordu. Ancak bu yıl, geçen yıl da olduğu gibi daha çok YGS tarzına benzer yorum ve analiz gücünü ölçen sorular ağırlıktaydı. Geometri bu sene zorlayan alan oldu fakat süre konusunda da sorun yaşatmayan bir sınavdı. Soruların sözel olup şekil çizdirmeye yönelik olması öğrencileri zorladı. Bu seneki analitik geometri sorularının daha önceki yıllardan farklı soru kalıpları olduğunu söyleyebiliriz. Bu durum öğrencilerde motivasyon kaybı yaşatıp sınavdan erken ayrılmalarına sebep oldu. Genel olarak bakıldığında Türkiye ortalamaları önceki LYS’lere göre kayda değer bir oranda artacaktır.” dedi.

LYS’de erken havlu atmayın!


LYS maratonunda ilk hafta sona erdi. Ancak önümüzde yapılacak üç Lisans Yerleştirme Sınavı oturumu daha var. Uzmanlar üniversite adaylarının süreci tamamlamadan moral ve motivasyonlarını bozmamaları gerektiğine dikkat çekiyor.


Üsküdar Üniversitesi Eğitim Uzmanı Ahmet Alkayış, LYS’de ilk hafta geride kalırken, önümüzdeki hafta için dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili önemli tavsiyelerde bulundu.
Alkayış, şunları söyledi:

Tüm olumsuz düşüncelerden sıyrılın sınavlara odaklanın!

“Adayların üniversite hedeflerini gerçekleştirebilmeleri için, geçtiğimiz hafta yapılan sınavları olumlu ya da olumsuz değerlendirmeden, bu hafta yapılacak sınavlara odaklanmaları gerekiyor. 25-26 Haziran tarihlerinde yapılacak (LYS-2, LYS-3, LYS-5) sınavlarını başarılı bir şekilde tamamlayabilmek için; öncelikle adaylar tüm olumsuz düşüncelerden sıyrılıp ders çalışmaya devam etmeliler. Bilgileri hafızada tutabilmek ve hatırlamak amacıyla bugünden itibaren deneme sınavlarını çözüp, yıl içerisinde konularla ilgili aldıkları kısa notları tekrar gözden geçirmelerinde fayda var.” önerilerinde bulunarak lisans yerleştirme sorularının genel yapısından bahsetti:

Erken havlu atmayın!

“Lisans yerleştirme sınavlarının hem bilgi sorularından oluşması hem de yoruma dayalı olması sebebiyle deneme sınavlarını çözerken ilgili konunun tekrarı yapılıyor olacak. Erken havlu atmamak için Cuma günü de dahil olmak üzere adaylara ders çalışmalarını tavsiye ederim. Ayrıca ders çalışırken kendi kendilerine olumlu içsel motivasyonla telkin etmelerinin psikolojilerini yükselteceğini unutmamalıdırlar.” dedi.

Olumsuz düşünen kişilerden uzak durun ve kendinize inanın!

Alkayış adaylara kendilerini iyi hissetmelerini ve streslerini yönetmelerini sağlayacak bazı önerilerde de bulundu:

- Stres gizli bir virüs gibidir farkına varmadan bilinçaltınıza yerleşmesine asla izin vermeyin. Bu nedenle olumsuz düşünen; sizi demoralize edecek kişi ya da kişilerden, bu kişilerin tutum ve davranışlardan uzak durmaya çalışın.
- Başarıyı elde etmek için her şeyden önce başaracağınıza inanın.
- Bilgi birikiminizin farkında olun ve kendinize güvenin…

Etiketler: Eğitim,
Bakan hastane enfeksiyonu a karşı uyarıda bulundu

Bakan hastane enfeksiyonu a karşı uyarıda bulundu

 

Kırşehir Net Haber Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Google Analytics ..................... Yandex Metrica Sayaç ........................... SanalBasın: sanalbasin.com üyesidir ................. ....................