Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/kirsehirne/public_html/veritabani.php on line 0
Excimer lazerde doğru bilinen 7 yanlış - Kırşehir Net Haber
Logo künye (baş logo)

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

KIRŞEHİR Hava Durumu

KIRŞEHİR KIRŞEHİR

İstatistikler

 • Ziyaretçi Bugün49
 • Ziyaretçi Genel1.243.719
 • Bugün Gösterim50
 • Toplam Gösterim1.461.077
 • Online Sayısı12

Sağlık

Excimer lazerde doğru bilinen 7 yanlış

Miyop-hipermetrop-astigmat gibi kırma kusurlarının tedavisinde 25 yılı aşkın süredir kullanılan excimer lazer, yeni yaklaşımları sayesinde özellikle son yıllarda daha fazla kişiye çözüm olabiliyor.

5 Ağustos 2017 Saat: 17:28
Excimer lazerde doğru bilinen 7 yanlış
Excimer lazerde doğru bilinen 7 yanlış

Miyop-hipermetrop-astigmat gibi kırma kusurlarının tedavisinde 25 yılı aşkın süredir kullanılan excimer lazer, yeni yaklaşımları sayesinde özellikle son yıllarda daha fazla kişiye çözüm olabiliyor. Ancak sonuçtan mutlu olabilmek için uygulamanın deneyimli kişilerce yapılması son derece önem taşıyor. Acıbadem Kayseri Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç Dr. Altan Göktaş, gözlükten kurtulmaya karar veren kişilerin öncelikle göz hekimi tarafından yapılacak muayene ile excimer lazere uygun olup olmadığının belirlenmesi gerektiğine işaret ediyor...

Gözlük veya lens kullanmak elbette ki görme kalitesinin artırılması konusunda vazgeçilmez yardımcılarımız. Özellikle de ileri derecede kırma kusurları nedeniyle onlar olmadan önünü bile görmekte zorlanan kişiler için...Ancak gözlük veya lensle yaşamak sosyal ve mesleki yaşantıda bazı sıkıntılara da göğüs germeyi gerektiriyor. Uzun yıllar süregelen bu kısıtlamalardan kurtulmak istendiğinde ise excimer lazer gündeme geliyor... Acıbadem Kayseri Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç Dr. Altan Göktaş, uygulamaya karar veren hastalarda, en uygun yöntemin belirlendiği hazırlık aşamasının en az ameliyatın kendisi kadar önemli olduğuna işaret ediyor. Dr. Altan Göktaş, gerekli incelemeler sonucu doğru planlanan tedavi sonrasında ışık parlaması, görüntüde dağılma, gece görüş problemleri gibi istenmeyen durumların da önlenebileceğini söylüyor.  Bununla birlikte, dünyada yaklaşık 35 milyon kişiye başarıyla uygulanan excimer lazer konusunda hala bazı yanlış inanışlar bulunuyor. Bilgisizlik ya da çevrede karşılaşılan başarısız deneyimlerin hastaların karar verme süreçlerini de olumsuz etkilediğine işaret eden Dr. Altan Göktaş, excimer lazer konusunda hastalardan sıklıkla duydukları yanlış bilinen noktalara işaret ediyor...

Yanlış: Yeni bir tedavi yöntemi. Bu nedenle uzun dönem sonuçları bilinmiyor.

Doğrusu: FDA onaylı ve güvenli bir teknoloji olan excimer lazer 1980’li yıllardan yaklaşık 35 milyon kişiye uygulanan bir yöntem. Dünya genelinde bu konuyla ilgili bilimsel çalışmalarda uzun vadeli  komplikasyon oranının da oldukça düşük olduğunu gösteriyor. Ayrıca, hastalarda görme kaybı gibi ciddi durumlar oldukça nadir görülüyor.

Yanlış: Anestezi kullanılmadığı için lazer çok acı veriyor.

Doğrusu: Lazer tedavisi sırasında damlalı anestezi uygulandığı için işlem sırasında herhangi bir ağrı hissedilmiyor. Kısa süreiçinde tamamlanıyor ve hasta açısından da hiçbir zorluğu bulunmuyor. Sadece işlemin yapıldığı gün göz makyajı yapılmaması gerekiyor. Tedavi tamamlanıp son kontrolünün yapılmasından sonra, gözlerin bandajlanmasına da ihtiyaç duyulmadan aynı gün hastaneden çıkmak mümkün olabiliyor. İlk 3–4 saat içinde gözlerde hafif ağrı, batma ve sulanma gibi basit şikayetler yaşansa da çok nadir olarak ağrı kesiciye ihtiyaç duyulabiliyor.

Yanlış: Çok ileri derece miyop olanlarda etkili sonuçlara ulaşılamıyor.  Doğrusu:  Yapılacak ön muayene ve incelemeler  sonrasında göz yapısı ameliyata uygun bulunan kişiler lazerle tedavi edilebiliyor. Kornea dokusu kalınlığı yeterli, 1 ile 8 derece arası miyop, 1 ile 5 derece arası hipermetrop ve astigmat hastalığı olan kişilere uygulanarak etkili sonuçlar alınıyor. Hastaların tamamının yakınına gözlüksüz bir hayat sağlanabiliyor.

Yanlış: Herhangi bir hata ya da komplikasyonu düzeltme imkanı olmuyor. Doğrusu: Doğru teknoloji ve deneyimli bir hekim tarafından yapılacak lazer ameliyatından yüzde 95’in üzerinde başarılı sonuçlar alınabiliyor. Ancak nadirde olsa numara kalan hastalarda tekrar tedavi olanakları bulunuyor.

Yanlış: Lazer tedavisi sonrasında bir daha gözlük kullanmak gerekmiyor. Doğrusu: Ameliyat olunsa dahi yaşla birlikte görme kalitesinde bazı değişiklikler olabiliyor. Özellikle 40 yaşın üzerindeki kişilerde zamanla okuma gözlüğü kullanmak gerekebiliyor.

Yanlış: Hala güvenilirliği tartışılan bir yöntem.

Doğrusu:  Lazer teknolojisi1980’li yıllardan itibaren uygulanan bir tedavi. Gözün kornea tabakasına uygulandığı için retinada hiçbir şekilde hasar görmüyor. Bununla birlikte yok denecek kadar az körlük riski bulunuyor. Komplikasyon oranının da düşük olması nedeniyle oldukça güvenilir bir yöntem olarak kabul ediliyor.

Yanlış: Uygulama sonrasında ömür boyu göz damlası kullanmak gerekiyor. Doğrusu:  Lazer sonrası ilk gün araba kullanmamak, gözleri kaşıyıp, ovuşturmak, göze su kaçırmamak gerekiyor. Ancak, ertesi günden itibaren gözlük veya lens olmadan günlük normal yaşantıya dönülebiliyor. Yaklaşık 3 hafta süre ile çeşitli damlaları kullanılmasına ihtiyaç duyuluyor. Ancak bunun dışında ömür boyu göz damlası tedavisi gerekmiyor.

 

--------------------------Kutu bilgisi-----------------------------------------------------

Excimer lazer tedavisi kimler için uygun değildir?

 • Keratokonus hastaları
 • Romatizma hastalığı olanlar,
 • Diyabetli kişiler
 • Hamileler ve emziren kadınlar,
 • Daha önce göz cerrahisi geçirmiş kişiler,
 • Göz tansiyonu ve katarakt gibi hastalıkları olanlar
Etiketler: Sağlık,
Bakan hastane enfeksiyonu a karşı uyarıda bulundu

Bakan hastane enfeksiyonu a karşı uyarıda bulundu

 

Kırşehir Net Haber Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Google Analytics ..................... Yandex Metrica Sayaç ........................... SanalBasın: sanalbasin.com üyesidir ................. ....................