Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/kirsehirne/public_html/veritabani.php on line 0
Başkan Bahçeci, “Kariyer Günleri”ne konuşmacı olarak katıldı - Kırşehir Net Haber
Logo künye (baş logo)

E-Bülten

Email

Sitemizin yeniliklerinden haberdar olmak için bültenimize üye olabilirsiniz.

HABER ARŞİVİ

Lütfen Bir Tarih Seçiniz

KIRŞEHİR Hava Durumu

KIRŞEHİR KIRŞEHİR

İstatistikler

  • Ziyaretçi Bugün139
  • Ziyaretçi Genel1.243.809
  • Bugün Gösterim140
  • Toplam Gösterim1.461.167
  • Online Sayısı2

KIRŞEHİR

Başkan Bahçeci, “Kariyer Günleri”ne konuşmacı olarak katıldı

Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci Hayriye Kımçak Anadolu Lisesi Öğrenci Meclisi’nin düzenlediği ‘’Kariyer Günleri’’ programına katıldı. Yaptığı konuşmada öğrencilere geleceğe dair planlarını bugünden yapmaları g

29 Kasım 2017 Saat: 13:15
Başkan Bahçeci, “Kariyer Günleri”ne konuşmacı olarak katıldı
Başkan Bahçeci, “Kariyer Günleri”ne konuşmacı olarak katıldı

Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci Hayriye Kımçak Anadolu Lisesi Öğrenci Meclisi’nin düzenlediği  ‘’Kariyer Günleri’’ programına katıldı.  Başkan Bahçeci burada tecrübelerini öğrenciler ile paylaştı. Yaptığı konuşmada öğrencilere geleceğe dair planlarını bugünden yapmaları gerektiğini anlattı.

Bahçeci, “Bugün burada sizlerle birlikte olmaktan son derece mutluyum. Ben siyasete 31 yaşında başladım. 2009 yılında Türkiye’nin en genç Belediye Başkanları arasında yer aldım. Şu anda ikinci dönem belediye başkanlığı görevimi sürdürmekteyim.

Belediye Başkanı Bahçeci sözlerine şöyle devam etti:

Geleceğe dair tüm planlarınızı bugünden yapmanız gerekmektedir. Üniversiteden mezun olduğunuz zaman sizlerde sıradan bir üniversite mezunu olmamak için geleceğe dair planlarınızı belirleyin ki okulunuz bittiği zaman üniversiteli işsizler arasında yer almayın. O yüzden geleceğe dair planlarınızı yarın yaparım diye asla ama asla ertelemeyin.

Başkan Bahçeci, “Kariyer çok önemli sizlerinde önünde uzun bir yaşam var ve hepinizin kariyeri doğru planlaması güzel planlaması bundan sonraki hayatınız için son derece önemli. Ülkemizde bir sınav sistemi biliyorsunuz sınav sistemi bu aralar biraz değişiyor ama sonuçta bir sınav sistemi sınav neticesi var. Okullar kazanıyorsunuz ve gidiyorsunuz bizim dönemimizde biraz farklı bir sistem vardı şimdi daha farklı bir sistem var ama neticede bir yarış ve bu yarışta başarılı olmak son derece önemli ve sisteme göre de  2-3 yıl içerisindeki eğitim başarınız sizin hayatınızın yönünü ve şeklini belirliyor yani kazanacağınız üniversite, bölüm bir ömür boyu sizin yaşam tarzınızı yaşam kalitenizi belirliyor o açıdan son derece önemli. 

Ben inşaat mühendisiyim. Niye mühendis oldum; çocukluktan beri hayalim inşaat mühendisi olmaktı. Herhalde o biraz sayısalcı olmamdan da kaynaklıydı, matematikle aram çok iyiydi, fen dersim çok iyiydi. Türkçem çok kötüydü, edebiyat, tarih, Türkçe  bunlar hiç sevmediğim derslerdi. Matematikde mesela ful'e yakın yapmıştım. O açıdan mühendis olmayı istemem de doğru bir şeydi. Matematik zekasıyla..

Allahtan edebiyat öğretmeni ya da avukat olmayı istememişim benim için daha zor olurdu . İnsanın küçüklüğünden beri bir mesleği kendine ideal olarak edinmesi ve ona ulaşması son derece önemli.

Ben ilkokullara gidiyorum, anaokullarına soruyorum; ne olmak istiyorsunuz? Çocukların yarıdan fazlası doktor olmak istiyor. Geri kalanı da öğretmen olmak istiyor veya erkekse asker ya da polis olmak istiyor. Tabii o yaşlardaki kararlar değişken.. Devam etse toplumun yarısı doktor olması lazım, böyle bir imkân yok. Büyüdükçe dünyayı tanıdıkça fikirlerimiz de değişmeye başlıyor meslek tercihlerimizle birlikte.

Mühendislik seçtiğim için pişman mıyım; hiç pişman değilim mühendislik kendi yapıma ve fıtratıma uygun bir meslek. Mesela ben sabit bir iş yapamazdım bir devlet memuru olup sabah 8 akşam 5 gidip öyle standart bir hayatım olsun, akşam 6’da eve gideyim, hafta sonu standart bir hayatım olsun, boğulurdum yapı olarak.  Mühendislik o açıdan hareketli bir meslek sürekli dinamik bir yapımız var şantiyecilik boyutu var inşaat mühendisliğinin..

Ben okulu bitirdim 2 yıla şantiyecilik yaptım Bitlis'de, Van’da, Taflan’da çalıştım. Okul inşaatlarında şantiye şefliği yaptım. Benim için çok büyük bir tecrübeydi, çok severek yaptım. Şantiyede de kaldım otelde de kaldım ama çok seviyordum sabah erken kalkıp şantiyeye gitmeyi. Sıva kokusu, kireç, çimento kokusunu gerçekten çok seviyordum .

Mühendis olmak isteyenlerin kendilerine şu soruyu sormaları lazım ben gerçekten standart bir yaşam mı istiyorum yoksa hareketli dinamik bir hayat mı istiyorum. Bu şantiyecilik için de geçerli. Bir inşaat mühendisinin en güzel yanı çok geniş bir tercihi var. Altyapıyı yapan da mühendis, üst yapıyı yapan da mühendis, havaalanını yapan da, demir yolunu yapanda mühendis, limanı yapan da, okulu yapan da, konutu yapanda mühendis.. Çok geniş bir pörtföyü var. Büroda ofiste çok geniş bir statik proje çizen de mühendis bu inşaatların kontrolünü yapan da mühendis, yani memur olup kontrol mühendisi de olabilirsiniz veya müteahhit olup yapan da olabilirsiniz; ofis açıp orda sadece statik hesap yapan masa başı çalışan bir mühendis de olabilirsiniz. Uluslararasında da çalışabilirsiniz.

Türkiye'de inşaat sektörü çok dünya çapında güçlü bir sektör. Çin'den sonra dünyada Türkler ikinci sırada. Çinliler’den sonra dünyada inşaat sektörü hakimiyeti açısından Türkler ikinci sırada. Rusya'da da inşaatlarımız var. Avrupa'da da var, dünyanın hemen hemen birçok coğrafyasında Tükler inşaat yapıyor; yol yapıyor, havaalanı yapıyor, metro yapıyor bunların hepsinde mühendis çalışıyor, o yüzden yurtdışına gidip çalışma deneyimi de yaşayabileceğimiz bir meslek ama tabi yurt dışında şantiyede çalışmak isteyenler uzun bir beka'da çalışmak zorundalar. Onu da göze almak gerekiyor.

İnşaat mühendisliği ile mimarlığı biraz karıştırırlar. Farkı nedir diye baktığınızda mimar tasarlar, inşaat mühendisi de bunu hesaplar, statik hesap yapar, sonrasında yapılışı da inşaat mühendisine ait. Ufku geniş olan, monotonluğu sevmeyen, hareketli bir yaşam sürmek isteyenler için mühendislik son derece güzel bir meslek. Bizim zamanımızda bir inşaat mühendisliği ve makine mühendisliği vardı jeoloji mühendisliği bile doğru düzgün yoktu şimdi birsürü mühendislik oluştu.

Teknoloji gelişiyor, dünya değişiyor, gelişiyor; bu gelişime uygun meslekler de gelişiyor ve değişiyor ama hiç değişmeyen mesleklerden birisi de inşaat mühendisliği. İnşallah hiç değişmez. İş imkanı çok olan bir meslek, herşey mümkün. Çok zengin olacak bir iş de yapabilirsiniz, normal bir memur olarak hayatınızı devam ettirebilirsiniz üniversitede hoca olarak da kalabilirsiniz. Geniş bir tercih imkanı olan meslek mühendisliği hep öneriyorum. İşsiz bir mühendis ben bilmiyorum; varsa kendinde büyük bir problem vardır. Başka türlü işsiz kalması mümkün değil. Benim için en büyük şanslardan birisi de belediye başkanı olmam; mesleğime uygun, meslektaşlarımın arasında en büyük işleri ben yapıyorum.

Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Hayriye Kımçak Anadolu Lisesi Öğrenci Meclisi’ne katılımında yaptığı konuşmayı, “Beni dinlediğiniz için teşekkür ederim. Umarım bir başka seminerde yine birlikte oluruz” diyerek bitirdi.

Etiketler: Kırşehir,
Bakan hastane enfeksiyonu a karşı uyarıda bulundu

Bakan hastane enfeksiyonu a karşı uyarıda bulundu

 

Kırşehir Net Haber Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Google Analytics ..................... Yandex Metrica Sayaç ........................... SanalBasın: sanalbasin.com üyesidir ................. ....................